среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te s�� z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, banalnej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe z Kępów na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie skał na ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i furtkę ze sztachet, przybierają one wtedy różne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno również siekać na sześciany o równych zarysach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je porcjować przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z plastyku stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia PCV na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także naszych upodobań forma kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz ploty Winylowe na plot i furtkę ze sztachetek buduje się z kamieni różnorodnego zarysu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kawałeczków o nieregularnych obrysach, wypada je adekwatnie łączyć tzn. tak, ażeby postać każdego następnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie plastikowe z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий