понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie czyli po prostu ��ywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają role ogrodzenia, choć częstokroć służą również za ozdobę. Na ogól takie sztachety PCV z Szczecinka stawia się w słonecznych miejscach, gdzie ekspresowo rosną oraz silnie gęstnieją. Wiele wdzięku maja tez takie żywe ploty, jakie wiodą przez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie plątanina gałązek lub kwiatami tworzą zajmujące spojrzenie obrazki, zaś rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego płotu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki które panują w ogrodzie, również nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko również ekspansywnie kwitną, jednak potrzebują tez sporo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastikowe zdołają być niezmiernie cienkie, jednakże powinno się je cyklicznie przycinać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, gdyż takie plot konstruuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z PCV stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий